Slovenský premiér a kandidát strany Smer - sociálna demokracia na prezidenta Robert Fico se shodl s předsedou KDH (Kresťanskodemokratické hnutie) Jánem Figeľem na změnách Ústavy SR, které by kromě změn v institucionálních a právních otázkách ústavy zaváděly změnu v definici manželství “...jako jedinečného svazku jednoho muže a jedné ženy.” Návrh změn oznámil předseda Národní rady Slovenské republiky Pavol Paška (Smer-SD) v pátek 28. února a popsal je jako: „výsledek širokého politického dialogu, na kterém sa podíleli zejména Robert Fico (Smer-SD) a Ján Figeľ (KDH).”
Naše organizace je znepokojena snahami o zneužití práv a postavení sexuálních menšin během politického boje před nadcházejícími prezidentskými volbami ze strany SMER a KDH. Politická dohoda, ke které politické strany dospěly, není výsledkem širokého politického dialogu, ale pouhým politickým obchodem mezi úzkým vedení dvou největších parlamentních stran, který téměř otevřeně nabízí podporu Roberta Fica ve volbách v případě neúspěchu kandidáta KDH Hrušovského (mimo jiné jeden z předkladatelů návrhu) výměnou za úzkou a diskriminační definici manželství ústavními předpisy. Načasování navrhovaných ústavních změn několik dní před volbami nám nedává možnost myslet si, že tomu tak není. Zúžení definice manželství založeného na výhradním svazku muže a ženy snímá z tohoto svazku dvou osob symbolickou podstatu založenou na vzájemné lásce a upírá těmto osobám právní jistotu poskytovanou státem v případě výchovy dětí a dalších životních situacích.
KDH odpovídá požadavkům ze strany nátlakových náboženských skupin, které nemají oporu v hlavě katolické církve papeži Františku I. ani mnohých světových i slovenských katolíků. Tyto skupiny se ve slovenské společnosti snaží otevřeně diskriminovat své vlastní spoluobčany. Ačkoli nemohou na Slovensku stejnopohlavní páry uzavřít ani dnes žádný formální svazek, má definování manželství jako svazku ženy a muže v Ústavě především negativní symbolický efekt, který společnosti otevřeně sděluje, že sexuální menšiny jsou občany druhé kategorie. Těmto občanům, především mladým lidem, pak často nezbývá než odcházet ze Slovenska do jiných tolerantnějších zemí jako je Česká republika a jiné státy EU ctící základní lidská práva.
PROUD považuje za nepřijatelné, aby se v období stupňujícího se násilí proti sexuálním menšinám po přijetí homofobních zákonů v nedemokratických zemích jako je Ruská federace, Nigérie, Indie nebo Uganda v rámci politické kampaně popírala lidská práva a zasévala nenávist vůči některým skupinám obyvatel. V momentech, kdy lidé trpí fyzickým násilím, šikanou a újmou na duševním zdraví pod patronací státu, se chtějí představitelé dvou největších slovenských politických stran přidat na stranu režimů, které jdou proti vývoji vyspělého demokratického světa. Na rozdíl od států jako Kanada, Brazílie, Argentina, Mexiko, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie, Francie, Belgie, Nizozemí, Dánsko, Norsko, Švédsko, Jihoafrická republika, Nový Zéland, Uruguay, které manželské svazky osob stejného pohlaví uzákonily a plně uznávají. Přitom je Slovensko členem Evropské unie, a ta nedávno schválila zprávu proti diskriminaci na základě pohlaví nebo sexuální orientace, kterou by se všechny členské země měly řídit.
Zamýšlené ústavní změny vytvářejí jak právní, tak symbolickou překážku k tomu, aby byla v budoucnu přijata právní úpravu umožňující v principu jakýkoliv státem uznaný svazek dvou osob stejného pohlaví. Tím dává Slovensko a část jeho současných představitelů jasný signál, že osoby jiné jak heterosexuální identity považují za občany druhé kategorie, kteří nemají státem garantovanou právní ochranu. V důsledku tím slovenští politici zvětšují prostor pro diskriminaci především ze strany veřejných institucí, na které se v případě právní nejistoty nemohou stejnopohlavní páry obrátit. Zároveň posilují společenskou stigmatizaci partnerských vztahů osob stejného pohlaví. Toto nerespektuje nejen doporučení Evropské komise nebo Rady Evropy, ale přehlíží prostý fakt, že vztahy těchto osob jsou postavené na stejných hodnotách (vzájemná láska, opora, sdílení každodennosti, budování společné budoucnosti) jako vztah muže a ženy.
Tento krok obzvláště neblaze dopadne na páry, které již v současné době vychovávají, nebo se chystají vychovávat děti. Takovýmto rodinám toto svévolné politické rozhodnutí zvýší míru nejistoty, ve které žijí a která dopadne především na pohodový vývoj dětí samotných. V logice snahy zasazovat se o nejlepší zájem dítěte je naopak v zájmu státu uznat partnerství osob stejného pohlaví, a "posvětit" tak dětem stabilní a milující prostředí, které podle stovek dosavadních relevantních výzkumů, realizovaných někdy i desítky let, stejnopohlavní páry poskytují.
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.