V úterý 17. května 2016 proběhl pátý ročník předávání Cen bePROUD. Tenktokrát se Ceny bePROUD předávaly za rok 2015. Slavnostní večer pořádal PROUD – platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v ČR. Akce se konala v rezidenci velvyslance Nizozemského království – jeho Excelence Eduarda W. M. V. Hoekse na Praze 6. Předávání proběhlo při příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii (IDAHOT) a také při příležitosti nizozemského předsednictví EU.
Air Jordan
Večer, který režíroval Lukáš Pečenka, nenechal nikoho na pochybách, že jde o prestižní a jedinečnou událost. Velký podíl na tom měly moderátorky večera Lejla Abbasová a Ester Janečková. Pozvání kromě mnoha čelních představitelek a představitelů české politické, kulturní a akademické sféry přijalo také mnoho zástupkyň a zástupců ambasád (USA, Švédsko, Francie) i zástupkyň a zástupců českých i nadnárodních společností, které se přihlásily do klání o Cenu bePROUD zaměstnavatel roku. Proto byla akce moderována dvojjazyčně - v českém a anglickém jazyce. Příjemným zpestřením byly muzikálové melodie v podání Markéty Procházkové za klavírního doprovodu Ester Godovské. Květinový servis zajistilo květinářství Serafín.
Předávání zahájila jeho Excelence Eduard W. M. V. Hoeks velmi povzbudivým a inspirativním projevem na téma LGBT práva v Nizozemsku a v České republice. Zmínil například, že Nizozemsko bylo první zemí na světě, která v dubnu 2001 zlegalizovala sňatky osob stejného pohlaví a v témže roce také umožnila stejnopohlavním párům adopce. V České republice jsme letos sice oslavili desetileté výročí od uzákonění registrovaného partnerství, ale mnoho let se již snažíme o novelizaci tohoto zákona, která by umožnila alespoň osvojení dítěte partnera/partnerky.
FOTOGALERIE S POPISKY ZDE PODÍVEJTE SE!
FOTOGRAFIE KE STAŽENÍ V TISKOVÉ KVALITĚ ZDE. Tiskovou kvalitu stáhnete po rozkliknutí fotky, přes šipku vpravo dole. Flickr bude chtít přihlášení, v tom případě prosím klikněte dole na "sign-in" a zadejte jméno: platformaproud a heslo: tiskovakvalita. Jako zdroj prosím uvádějte platforma PROUD nebo www.proudem.cz. V případě problémů pište prosím na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. a my Vám fotografie v tiskové kvalitě obratem pošleme.
Již tradičně bylo uděleno pět cen.
1. Cena bePROUD za počin roku 2015 Ocenění určené pro událost, která v uplynulém roce přispěla ke zlepšení povědomí o LGBT lidech, pomohla dobrému jménu komunity, nebo zlepšila život LGBT lidem. Podněty na vítězný počin nominovala sama veřejnost v online anketě na www.beproud.cz. Výkonná rada PROUDu pak z návrhů vybrala pětici do užší nominace a z ní následně i vítězný počin.
Nominovány byly tyto počiny:
1. Studie Duhové rodiny ve stínu státu od Petry Kutálkové
2. Představení Divadla Letí Small Town Boy
3. Studentský krátkometrážní film Ondřeje Hudečka Furiant
4. Otevření Centra queer paměti Společnosti pro queer paměť (SPQP)
5. Poradna Sbarvouven.cz pro snadný coming out LGBT dospívajících
Cenu bePROUD za počin roku 2015 získala Společnost pro queer paměť za otevření Centra queer paměti: V pondělí 1. června 2015 otevřela SPQP v Praze neziskové pracoviště Centrum queer paměti. Centrum poskytuje zázemí pro práci na zaznamenávání paměti starších LGBT generací, výzkum LGBT dějin a uchovávání sbírek z této oblasti. Slouží také jako prostor pro prezentaci těchto výsledků veřejnosti a jako místo pro setkávání LGBT seniorů a seniorek. Více www.queerpamet.cz. Cenu převzala Marie Barešová, předsedkyně Společnosti pro queer paměť z rukou jeho Excelence Eduarda W. M. V. Hoekse.
2. Cena bePROUD zaměstnavatel roku Společnost, která si zaslouží Cenu bePROUD zaměstnavatel roku je otevřená a tolerantní, nediskriminuje své zaměstnance a zaměstnankyně na základě jejich pohlaví, sexuální orientace či identity, a naopak jim vychází vstříc. Příkladem může být volno na péči o dítě partnera/partnerky, pokud pár žije v registrovaném partnerství, pohodový comig-out na pracovišti, den volna pro uzavření registrovaného partnerství nebo další opatření vyjadřující přátelský postoj ze strany vedení firmy vůči zaměstnancům a zaměstnankyním bez ohledu na jejich sexuální orientaci a identitu. Firmy, které se chtěly ucházet o toto ocenění, vyplnily dotazník, který anonymně vyhodnotila odborná komise jmenovaná výkonnou radou PROUDu.
„Letošní rok byl u této ceny opravdu přelomový. Do klání se přihlásily firmy zvučných jmen napříč obory: taxislužba Modrý anděl, výrobce přírodní kosmetiky LUSH (a také iniciátor aktuálních kampaní na podporu LGBT komunity Sign of Love a Gay Is OK), výrobce vozidel pro městskou a železniční dopravu Škoda Transportation, poskytovatel placených televizních služeb a vysokorychlostního internetu UPC, mobilní operátor Vodafone, právní kancelář Dentons, developerská společnost Traxial… Všem firmám za jejich účast moc děkujeme. Je vidět, že problematika diverzity na pracovišti se dostává do centra pozornosti. Potěšující zprávou také je, že výsledky byly v některých případech velmi těsné, “ řekl koordinátor Cen bePROUD Petr Laně.
Cenu bePROUD zaměstnavatel roku získal mobilní operátor Vodafone. Proč? Stanovisko odborné komise: „Jedna z mála firem, která má samostatný dokument týkající se práv a řešení situací LGBT osob. Firemní benefity jsou dostupné i pro rodiče z LGBT komunity. Celkově je patrné, že přístup k LGBT komunitě je ve firmě na vysoké úrovni, a to i díky splupráci se zahraničními pobočkami a využívání jejich pozitivních příkladů a zkušeností.“ Cenu převzala Jana Vychroňová, HR Business Partner ve společnosti Vodafone z rukou Martiny Štěpánkové, náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera pro řízení Sekce pro lidská práva.
3. Mediální cena bePROUD Mediální ocenění pro osobu, která v uplynulém roce pozitivně vyobrazila či ztvárnila LGBT osobu. Může se jednat o postavu v televizním seriálu, divadelní hře, celovečerním filmu nebo třeba dokumentu. Nominovaní jsou také autoři a autorky článků nebo rozhovorů a reportáží, aktivně se zajímající o toto téma a podporující práva LGBT osob. Vítěze nebo vítězku této ceny vybrala výkonná rada PROUDu. Cenu získala paní Ivana Karásková, reportérka deníku MF DNES za sérii reportáží na téma život LGBT osob. Cenu předal zástupce Velvyslanectví USA v ČR Daniel Ernst, rada pro tiskové záležitosti.
4. Cena bePROUD za celoživotní přínos Tuto cenu získávají ti, kteří svými postoji a činy dlouhodobě pomáhali či stále pomáhají zlepšit povědomí o LGBT lidech, nebo usilují o zlepšení jejich práv v naší zemi i v zahraničí. Takové osoby byly kvůli svým názorům často diskriminovány, avšak i přesto ve své činnosti pokračovaly. Laureáta či laureátku ceny vybere kolegium složené z nositelů a nositelek ceny, dále pak zřizovatel dřívější Ceny portálu Colour Planet a zástupci a zástupkyně PROUDu a Společnosti pro queer paměť SPQP. Letošní nositelkou Ceny bePROUD za celoživotní přínos se stala MUDr. Džamila Stehlíková. Cenu předala Anna Šabatová, veřejná ochránkyně práv.
Medailonek: MUDr. Džamila Stehlíková se ze své pozice lékařky a političky mnoho let významně angažuje ve prospěch LGBT komunity v České republice. Spolupráci s gay a lesbickým hnutím navázala v polovině 90. let, kdy publikovala v autorském kolektivu s Ivem Procházkou a Jiřím Hromadou první zevrubný průzkum situace gay komunity po roce 1989. Džamila Stehlíková zastávala v letech 2007–2009 funkci ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny, kdy její rezort připravil antidiskriminační zákon, který stanoví právní prostředky ochrany před diskriminací, a to též z důvodu sexuální orientace. Zároveň nechala zpracovat Analýzu situace lesbické, gay, bisexuální a transgender menšiny v ČR, jejíž doporučení pak během svého působení ve vládě prosazovala, včetně doporučení umožnit přiosvojení dětí partnerkou nebo partnerem biologického rodiče. MUDr.. Stehlíková se dlouhodobě podílí na boji proti HIV/AIDS a v letech 2009–2014 působila jako manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR. A zapadnout nesmí konečně ani to, že řadě lidí z LGBT komunity pomohla od různých obtíží ve své psychiatrické a psychosomatické praxi.
5. Duhová anticena protiPROUD Cena, u které se neočekává, že by si ji výherce přišel převzít osobně. Jde o „ocenění“ za projevy nenávisti a homofobie, kterou mohou vyhrát firmy, organizace nebo jednotlivci, například autoři či autorky knih, písní, článků, filmů, veřejné osobnosti, kteří měli potřebu své negativní postoje sdílet s okolím či je nějak převést v činy. Nominace proběhly veřejně na www.beproud.cz. Držitele nebo držitelku této ceny vybrala výkonná rada PROUDu.
„Každý rok doufáme, že už nebude koho nominovat, ale je vidět, že vhodných kandidátů a kandidátek je v naší společnosti zatím stále víc než dost,“ popsal stanovisko PROUDu k této na první pohled negativní ceně jednatel PROUDu Zdeněk Sloboda.
Nositelem Duhové anticeny protiPROUD za rok 2015 se stal psycholog PhDr. Jaroslav Šturma. Cena byla udělena za dlouhodobé negativní postoje a vyjádření vůči LGBT osobám v médiích. Pan Šturma byl dlouhá léta předsedou Českomoravské psychologické společnosti, tudíž byl jako odborník zvám často do médií, kde poskytoval vyjádření například k pěstounské péči LGBT osob, nebo k rodičovství LGBT osob.
Ceny bePROUD jsou udíleny jednou ročně a jsou organizovány Platformou pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) z. s., která usiluje o stejná práva pro všechny osoby bez ohledu na jejich sexuální orientaci či pohlaví.
Pro další informace prosím kontaktujte:
Petr Laně, PR koordinátor
tel.: +420 778 069 004
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www. proudem.cz www.beproud.cz