Po příznivém nálezu Ústavního soudu u našich jižních sousedů se opět vracíme na jižní polokouli, ale tentokrát ne do Canberry, nýbrž do Santiaga de Chile.
Chile, které až donedávna patřilo mezi nejvíce konzervativní a homofobní země Jižní Ameriky, se v dohledné době chystá legalizovat sňatky pro páry stejného pohlaví. Příslušný zákon předložila tamnímu Kongresu socialistická prezidentka Michelle Bacheletová letos v září.
NikePrezidentský návrh se nicméně zaseknul v senátním výboru pro ústavu, zákonodárství a spravedlnost, a to až do parlamentních voleb, které proběhly 19. listopadu 2017. Většina nově zvolených poslanců i senátorů je podle dostupných zdrojů „pro“ přijetí zákona, který by chilským gayům a lesbám umožnil uzavřít manželství.
Senátní výbor pro ústavu, zákonodárství a spravedlnost se prezidentským návrhem začal zabývat 27. listopadu 2017. 25. listopadu 2017 proběhla v hlavním městě Santiagu demonstrace nejméně 100 tisíc lidí, včetně několika právníků a diplomatů, za zpřístupnění sňatků párům stejného pohlaví.
20 let po dekriminalizaci homosexuality?
Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům je málo pravděpodobné, že by stihl zákon projít oběma komorami chilského Kongresu, a proto se očekává, že Chile legalizuje gay a lesbické manželství až v roce 2018, což by paradoxně bylo přesně 20 let od dekriminalizace homosexuálního styku v roce 1998.
Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku je pro heterosexuály a lesby stejný, ale homosexuální muži jej mají vyšší. Tuto nerovnost se taktéž snaží chilská administrativa odstranit.
„První zemí Jižní Ameriky, která zpřístupnila homosexuálním párům manželství, se stala v roce 2010 Argentina. Významnou roli v tom hrála bývalá prezidentka Cristina Fernandézová-Kirchnerová. Poslední a čtvrtou zemí byla v roce 2016 Kolumbie. Politická podpora lidských práv LGBT+ skupin v Latinské Americe neznamená vždycky skutečnou podporu z řad převážně katolického obyvatelstva, nýbrž jakousi satisfakci této skupině za příkoří, jimž v období vlád vojenských junt často čelila. Během vojenské diktatury v Argentině došlo například k několika záhadným zmizením levicových intelektuálů, aktivistů a příslušníků LGBT komunity. Po následném vyšetřování se zjistilo, že většina z nich byla shozená do vln Atlantiku.“
Jan Fiala (PROUD, Charlie)
Zdroje: http://www.elmostrador.cl/braga/2017/11/30/como-va-la-discusion-del-matrimonio-igualitario/ http://www.washingtonblade.com/2017/11/27/chilean-lawmakers-begin-debate-sex-marriage-bill/