PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Australská Sněmovna reprezentantů téměř jednomyslně přijala Smithův návrh zákona o manželství pro páry stejného pohlaví. Pro změnu definice manželství ve federálním zákoně se vyslovilo 154 poslanců, jenom 4 byli proti. K plné implementaci nové manželské legislativy chybí už pouze podpis britské královny, kterou v této věci pravděpodobně zastoupí australský generální guvernér. Ten by tak měl učinit do poloviny prosince. LGBT+ Australané a Australanky tedy opravdu dostanou manželství k Vánocům. Nicméně na jeho účinnost si budou muset pravděpodobně počkat až po novém roce.

Austrálie se stane v pořadí 25. světovou zemí, která umožnila gay a lesbickým párům uzavřít manželství. První bylo v roce 2001 Nizozemsko.

V pozadí jednoznačného souhlasu dolní komory svazového parlamentu stojí kladný výsledek nezávazného poštovního plebiscitu, který v Austrálii probíhal od září do listopadu, a v němž se 61,6 % oprávněných voličů vyslovilo „pro“ legalizaci manželství párů stejného pohlaví.

Hořké vítězství je stále vítězství

Konání plebiscitu se nesetkalo s pochopením, a to ani z řad LGBT+ organizací, podle nichž bylo kontroverzní, aby se o lidskoprávních otázkách a rovnosti před zákonem rozhodovalo lidovým hlasováním. Došlo také k několika neúspěšným žalobám u Nejvyššího soudu. Austrálie však už jednou takovým způsobem hlasovala, a to o nahrazení britské hymny God Save the Queen vlastní hymnou Advance Australia Fair.

Australské LGBT+ osobnosti, včetně plavců Iana Thorpe a Daniela Kowalského, herečky Magdy Szubanské a aktivistky Kerry Phelpsové se shromáždili v australské metropoli Canbeře, aby oslavili vítězství mnohaletého aktivismu a tři měsíce trvající kampani za hlasování pro rovné manželství.

„Austrálie je nyní poslední anglofonní zemí, která přiznala párům stejného pohlaví rovnost v manželství, pokud nezahrneme Severní Irsko, které je součástí Spojeného království. Na rozdíl od většiny zemí západního světa se takovým změnám dlouhodobě úspěšně bránila. Když v roce 2004 legalizoval americký stát Massachusetts rovné sňatky, tak vláda Johna Howarda na to okamžitě reagovala přijetím federálního zákazu stejnopohlavního manželství. Austrálie jako by měla problém překročit stín své minulosti. Nutno poznamenat, že ještě v 90. letech byla homosexualita v některých státech a teritoriích trestná. Nyní je to přesně 20 let poté, co byl homosexuální styk dekriminalizován v posledním státě Tasmánii.“ (Jan Fiala)

Jan Fiala (PROUD, Charlie)

Zdroje: https://www.theguardian.com/australia-news/2017/dec/07/marriage-equality-law-passes-australias-parliament-in-landslide-vote?CMP=soc_567

FaLang translation system by Faboba