PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Zastupitelstvo Ivanofrankivské oblasti na západní Ukrajině jednomyslně přijalo vyhlášku zakazující veřejnou prezentaci LGBT+ lidí a netradičních sexuálních vztahů.

Nike

V jejím pozadí stojí petice ukrajinského hnutí pro-life, které tlačí na centrální vládu v Kyjevě, aby aktivně prosazovala tradiční rodinné hodnoty, a aby zakázala užívání slov, jako jsou „genderová identita“ nebo „sexuální orientace“, která jsou podle jeho názoru ideologická a pseudovědecká. Dalším z požadavků hnutí pro-life je zákaz pochodu hrdostí sexuálních menšin.

Ukrajinská vláda „kašle“ na většinové občany

V petici hnutí pro-life je vyjádřeno také znechucení z rodinné a sociální politiky.

„Vláda neřeší špatnou životní úroveň svých občanů, rodin, duševně a tělesně postižených dětí, dětí se zvláštními potřebami, svobodných matek a neúplných rodin, kterým nejsou garantována základní lidská práva důstojnou životní úroveň, přístup ke vzdělání, bydlení a sociální ochraně. Namísto toho řeší uměle vytvořené problémy spojené s takzvanou diskriminací lidí s netradiční sexuální orientací,“ stojí v textu petice.

Podle autorů petice by měla ukrajinská vláda naopak chránit tradiční křesťanské hodnoty a tradiční rodinu založenou na jedinečném svazku muže a ženy a jimi vychovávaných dětí.

„Ivanofrankivská oblast je kulturním centrem Ukrajiny. I když se Kyjev odmítne dokumentem zabývat, může se naše situace výrazně zhoršit,“ řekl jeden nejmenovaný homosexuální Ukrajinec.

„Situace LGBT+ Ukrajinců a Ukrajinek je obecně ve velmi tristním stavu. Nacionalisté nás aktivně pronásledují, a ačkoliv nám naše zákony garantují právní ochranu, nelze vyloučit, že by to u nás mohlo vypadat ještě hůř, než v sousedním Rusku. Pokud Kyjev vyhoví požadavku petice, stáhne se LGBT+ komunita do ústraní, v krajním případě emigruje ze země,“ řekli zástupci zdejší LGBT+ komunity.

Kam kráčí Ukrajina?

Zatímco Rusko a Bělorusko otevřeně vedou homofobní politiku, Ukrajina se jako jediná snaží o prozápadní směřování. To se projevilo například v přijetí antidiskriminační legislativy a akčního plánu požadujícího legalizaci registrovaného partnerství. Ukrajinské ministerstvo vnitra nicméně na začátku roku 2018 řeklo, že by momentálně nebylo dobré, kdyby se předkládal návrh zákona o registrovaném partnerství, protože by tak došlo ke konfliktu mezi státem a pravoslavnou církví a jinými náboženskými spolky.

„Je navýsost jasné, že „vymlátit“ na Ukrajině zákon o registrovaném partnerství, by nebylo dobré. Pokud budou mít lidé pocit, že politici řeší pouze sexuální menšiny, a že upozaďují jejich zájmy, pak se skutečně může stát, že se Ukrajina dostane do stejné situace, v jaké se momentálně nachází Rusko. Stačí, aby se toho chytli nějací extremističtí politici, kteří svrhnou dosavadní proevropskou vládu, a nasadí proruskou,“ (Jan Fiala)

„Já osobně doufám, že Ivanofrankivskou vyhlášku zruší ukrajinský ústavní soud podobně, jako maďarský ústavní soud zrušil vyhlášku podobného typu.“ (Jan Fiala)

Jan Fiala (PROUD)

https://www.pinknews.co.uk/2018/02/21/no-pride-marches-no-protection-a-gay-propaganda-law-could-be-made-legal-in-ukraine/

FaLang translation system by Faboba