Bulharský soud přiznal v průlomovém rozsudku lesbickému manželskému páru právo trvalého pobytu. Podle Správního soudu v Sofii mají dvě ženy, cizinky Francouzska a Australanka, které uzavřely sňatek ve Francii, která legalizovala manželství gay a lesbických párů, právo společně žít v Bulharsku.
NEW BALANCEŽadatelky o získání práva pobývat v Bulharsku Australanka Cristina Palmova a Francouzska Mariama Diallo, které se potkaly před 15 lety v australském městě Sydney, uzavřely manželství ve Francii v roce 2016. Po svatbě se okamžitě přestěhovaly do Bulharska, v němž požádaly o trvalý pobyt. Jejich žádost však byla v roce 2017 zamítnutá.
Palmová rozhodnutí neudělit lesbickému manželství trvalý pobyt napadla a odvolací soud v Sofii jí dal 29. června za pravdu. Jedná se o první případ, kdy Bulharsko, v němž je manželství gayů a leseb ústavně zakázané, uznalo zahraniční manželství, které neodpovídá jeho ústavě. V lednu 2018 rozhodl Soudní dvůr EU, že všechny členské země jsou povinné uznávat z manželství gayů a leseb, pokud jde získávání trvalého pobytu na jejich území, a to i tehdy, když jej samy neuzákonily. Rozsudek byl uvítán bulharskými LGBT+ aktivisty a aktivistkami, včetně organizátorů festivalu Sofia Pride.
Pohlavní styk mezi lidmi stejného pohlaví je v Bulharsku legální od roku 1968. Předtím došlo k několika soudním procesům, kdy mezi obviněnými figurovali také známý herec Georgi Partsalev a bulharský zpěvák Emil Dimitrov.
V roce 1991 se Bulharsko stalo první evropskou zemí, která přijala ústavní novelu vymezující manželství jako svazek muže a ženy. V listopadu 2009 přijalo zastupitelstvo bulharského města Pozordžik vyhlášku zakazující veřejnou demonstraci jiných sexuálních orientací, kterou ale později zrušily tamní soudy.
Jan Fiala
https://www.blitz.bg/article/2580
https://www.teenproblem.net/a/5-svetski/24047-otpadna-zabranata-protiv-gej-dvojkite-v-pazardzhik/