Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu byla první neziskovou organizací v České republice, která se rozhodla systematicky věnovat tématu LGBT stárnutí. Náš seniorský program má za sebou šest úspěšných let.
nike fashionDovolte nám jako malý dárek seniorům a seniorkám v LGBT+ komunitě přinést k Vánocům od „vnoučat“ toto shrnutí a doufáme, že i naději do roku 2019 a dalších.
Před rokem 2012
Neexistovala žádná studie podložená daty.
LGBT stárnutí byla věnována 1 ze 72 stran materiálu „Analýza situace lesbické, gay, bisexuální a transgender menšiny v ČR“, který vytvořila pracovní skupina pro otázky sexuálních menšin ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny MUDr. Džamily Stehlíkové v roce 2007 (Vydal Úřad vlády).
Po roce 2012
2013 – 2014
Společná anketa PROUD a Společnosti pro queer paměť (SPQP) na téma LGBT+ senioři/ky a institucionální péče. Obeslána byla všechna zařízení rezidentní péče o seniory/ky v databázi MPSV. Ankety se zúčastnilo také 41 respondentů z LGBT+ komunit, z toho 27 respondentů ve věku 60+.
2015
Stínová zpráva o stavu genderové rovnosti v České republice v roce 2015 (Česká ženská lobby 2015), kapitola o LGBT+, včetně stárnutí.
Kapitole se dostalo příznivé kritiky: „Osobně musím vyjádřit upřímné potěšení nad zařazením nové kapitoly, týkající se LGBT+. Pozornost vyvolává zejména naznačená problematika postavení LGBT seniorů a seniorek. Autorský tým upozorňuje, že komunita je v populaci obtížně vyhledatelná, což platí zejména o ženách.“
2016
Studie „Situace LGBT osob v zařízeních poskytujících péči o seniory“ (historicky první vědecká studie o LGBT stárnutí v České republice, podpořeno Norskými fondy, realizovaly PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D. a Mgr. Ivana Olecká z FF UP Olomouc).
2017
Výzkumná zpráva LGBT senioři – neviditelná menšina, studie doplněná o reflexi výstupů a zahraniční zkušenosti z pera PhDr. Jaroslavy Hasmanové Marhánkové, Ph.D. z FF Západočeské univerzity v Plzni.
Stručná verze zprávy s praktickými doporučeními pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb.
Pilotní semináře pro pracovníky sociálních a zdravotních služeb a místních samospráv (Brno, Ústí nad Labem).
Daty to nekončí
V souladu s doporučeními výzkumné zprávy probíhají další aktivity zaměřené na konkrétní cílové skupiny:
Odborná veřejnost
Konference ČR, Velká Británie, Rakousko, přednášky pro studenty vysokých škol, bakalářské a magisterské práce na téma LGBT stárnutí, zahrnutí LGBT seniorů/seniorek do dalších výzkumů a projektů autorek první výzkumné zprávy.
Například:
Naděžda Špatenková (https://www.vydavatelstviupol.cz/cz/978-80-244-5304-0)
Jaroslava Hasmanová Marhánková (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0890406518302846?dgcid=rss_sd_all)
Projekt "Partnerské vztahy v pozdějším věku" (financováno Grantovou agenturou ČR); součástí projektu je i případová studie zaměřující se na LGBT generaci 50+ a menší případová studie o vnímání sexuality a intimity v institucích péče o seniory/ky.
Média
Tématu se dostává pozornosti v odborných i mainstreamových médiích (např. DVTV, Vlasta, VITAL, Lidové noviny, Deník Referendum, Blesk, LUI).
LGBT komunita
Beseda podProudem, zájem ostatních LGBT neziskových organizací o téma stárnutí (LOGOS, SPQP, PRAGUE PRIDE, Queer Geography).
Téma stárnutí a truchlení se podařilo od roku 2016 otevřít také na festivalu Prague Pride (klíčový partner Život90) – vzpomínková slavnost s australskou průvodkyní umírajících Zenith Virago na přírodním hřbitově v Ďáblicích pro pozůstalé z LGBT+ komunity, beseda o LGBT stárnutí v Životě90, beseda o generaci leseb 70+ ve Švýcarsku se švýcarskou historičkou Corinne Rufli a Karin a Evou, dvěma protagonistkami knihy Corinne Rufli: https://www.praguepride.cz/en/news/240-corinne-rufli-it-s-the-time-to-collect-the-memories-of-older-lesbians-and-publicize-them.
Česky rozhovor nadjete v Prague Pride MAG léto/2018.
zleva: Jana Kociánová (maršálka PP 2018), Jolana Novotná (zakladatelka a koordinátorka seniorského programu PROUD), Corinne Rufli (švýcarská historička), Karin a Eva (partnerky, protagonistky knihy Corinne Rufli o lesbách 70+). Foto: Jan Bartoš, VITAL.
Strategie a politiky stárnutí na místní i národní úrovni
„Seniorská“ výzkumná zpráva PROUD z.s. byla předložena MPSV a Radě vlády pro seniory. Díky tomu, že autorka tohoto článku působí jako poradkyně pro pozůstalé také v brněnské organizaci Klára pomáhá z.s., se téma LGBT seniorů/seniorek dostalo do Plánu stárnutí města Brna do roku 2030, otevřelo se v projektu Fondu dalšího vzdělávání věnovaném neformálním pečujícím a v Asociaci poradců pro pozůstalé.
S materiály PROUD o LGBT stárnutí pracuje ústavní soudkyně, JUDr. Kateřina Šimáčková Ph.D.
PROUD se jako partnerská organizace podílel na kulatých stolech organizovaných proseniorskou organizací Život 90 v Praze a Brně. Výstupy najdete zde.
Firmy
Seniorský program PROUD z.s. podpořily např. progresivní kosmetická firma LUSH a kadeřnictví Barberette a Střihačka Mo.
Jsme Fér
PROUD je členem koalice Jsme Fér prosazující manželství pro všechny. Novela zákona by řešila mimo jiné i vdovské a vdovecké důchody v gay a lesbických párech.
Snad i tento neúplný výčet ukazuje, že z jednotlivých pramínků se slévá proud - a sílí. Ráda bych za PROUD i za sebe poděkovala všem spolupracujícím neziskovým organizacím, institucím, jednotlivcům. Za to, že se nebojí hledat prameny a vstupovat do neznámých vod.
Klidné i vřelé Vánoce všem.
Jolana Novotná (seniorský program)