PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

stárnutí

 

O tématu stárnutí LGBT+ osob a o životě LGBT+ seniorů jak ve vlastní domácnosti nebo v domech s pečovatelskou službou toho mnoho nevíme. Poznatky ze zahraničních výzkumů upozorňují na to, že LGBT+ osoby bývají častěji ve vysokém věku osamělé, především proto, že nemívají tak často děti a pevnou rodinnou síť, která by o ně pečovala. Dalším zjištěním je, že specifická životní zkušenost ne-heterosexuálních osob může vést buď k dobrovolné, nebo i vynucené izolaci LGBT+ osoby od ostatních v domově.

PROUD se rozhodl tomuto tématu specificky věnovat pozornost. Nejprve je nutné jej probádat. Realizujeme proto drobné výzkumy jak mezi seniory, tak mezi organizacemi poskytujícími rezidenční služby. V únoru 2014 se uskutečnila veřejná debata „LGBT senioři: dnes a zítra“, která si kladla za cíl rozproudit debatu, zjišťovat potřeby seniorů a zjistit a rozšířit povědomí o tomto problému.

Ve svých řadách uvítáme kohokoliv, kdo by měl zájem se tomuto tématu věnovat. Na tématu LGBT+ seniorů/ek spolupracujeme proseniorskou organizací Život 90 a spolkem Prague Pride.

LGBT senioři/rky – neviditelná menšina (2016)

Situace stárnoucích leseb, gayů, bisexuálních a trans osob v České republice a perspektivy LGBT přátelské zdravotní a sociální péče. Podle závěrečné zprávy z výzkumu „Situace LGBT osob v zařízeních poskytujících péči o seniory“, který pro PROUD, z.s. realizovaly PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D. a Mgr. Ivana Olecká, zpracovala Mgr. Jolana Novotná | Zpráva ke stažení zde.

Celá závěrečná zpráva zde. | Tisková zpráva zde.

naše články k tomuto tématu:

FaLang translation system by Faboba