PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Poté, co vloni Německo jako první evropská země začalo uznávat třetí pohlaví, přišla i Austrálie s třetí kolonkou do pasu. Vedle pohlaví mužského a ženského se přidalo i neurčité. Novela by měla ulehčit při cestování do zahraničí. Lidé se změněným nebo obojím pohlavím na letištích často při pasové kontrole čelili nepříjemným otázkám v případě, že údaj o pohlaví neodpovídal jejich vzhledu. Nyní budou mít možnost označit v pase své pohlaví písmenem "X". V Sydney bydlící Norrie (52) o pohlaví uvažuje jako o něčem, v čem chce mít možnost volby. V některých částech osobnosti se cítí být ženou, v jiných mužem a v určitých rysech jako ani jedno z obou pohlaví. Norrie přišel na svět jako muž a v roce 1989 podstoupil změnu pohlaví. Od té doby však nebere hormony a nadále se neidentifikuje jako žena, ani jako muž. V roce 2010 získává statut neutrálního pohlaví, který je později zavrhnut vládou Nového Jižního Walesu. Po dlouhém soudním procesu proti matrice (Úřadu pro narození a sňatky) má nyní nárok užívat nespecifikovaný pohlavní statut. V rozsudku mimo jiné zazněla i věta:"Norrie má natolik neurčité pohlavní znaky, že označení muž nebo žena by bylo zavádějící."

Jak osoby jako Norrie řeší každodenní situace, kde na pohlaví záleží? K výzvám všedního dne patří například návštěva veřejné toalety. Norrie jde tam, kam potřebuje, když potřebuje. A se vztyčenou hlavou. V bazéně pak vítězí pocit pohodlí. Poté, co přestala vyhovovat dámská převlékárna, zdá se být vhodnou volbou šatna pro osoby se specifickými potřebami.

Nejen transsexuálové ocení možnost zaškrtnout v pase "X". Lidé, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, tedy jako intersexuálové se také ne vždy chtějí identifikovat jako jedno ze dvou pohlaví. Přesné statistiky nejsou k dispozici, nicméně třeba v osmdesátimilionovém Německu žije 16 000 až 800 000 lidí s mužskými i ženskými pohlavními orgány.   Tony Briffa například vysvětluje, že na letišti není prohledáván ani tak proto, že by mohl mít zbraň, jako proto, aby personál zjistil kdo je, jaké je jeho pohlaví. Briffa se narodil s mužskými i ženskými pohlavními znaky, ale lékaři rozhodli o tom, že bude dítě bude vychováváno jako dívka.  Proto odstranili mužské atributy a Tony žil 30 let jako žena. Tony říká: "Moje dětství jako Antoinette, bylo krásné, vyrůstání jako dívka a zkušenosti ženy také. Poté přišlo období několika let života jako muž a braní testosteronu. Byla to zajímavá zkušenost, ale také to nebylo mé kompletní já. Jsem kombinací mužských a ženských prvků. Tak mě příroda stvořila a není na tom nic špatného. Můj rodný list má v tuto chvíli kolonku pohlaví prázdnou, takže říká, že jsem nic. Jediné co chci, je rodný list, který bude odrážet, kdo opravdu jsem a to je kombinace muže a ženy. Na tom není moc co řešit."

Doufejme tedy, že třetí kolonka se brzy objeví v osobních dokumentech dalších zemí.  

 

Nike
FaLang translation system by Faboba