PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Z Lotyšska a Estonska přicházejí dvě zprávy, které nás velmi potěšily. Obě politického rázu, jedna z nich se dokonce přímo týká činnosti PROUDu.

V hlavním městě Lotyšska, Rize, se konala konference ILGA-Europe a jedním z hostů byla i vážená paní Ulrike Lunacek, místopředsedkyně Evropského parlamentu a předsedkyně skupiny pro práva LGBT osob Evropského parlamentu. Její jméno je známé i díky takzvané "Lunacek report", zprávě zabývající se právy LGBT osob v Evropě a doporučení k jejich dodržování. Paní Lunacek vyjádřila sympatie naší práci a přislíbila i další podporu novele zákona o registrovaném partnerství formou oficiálního dopisu českým politikům. Podpory ze strany takového člověka, jakým je paní Lunacek, si opravdu velmi vážíme.

Druhá zpráva přišla z Estonska, které se vydalo zcela opačným směrem než Rusko a 9.října schválilo zákon o registrovaném partnerství. Norma by měla vstoupit v platnost od roku 2016. Nový "zákon o soužití" byl schválen těsnou většinou 40 proti 38 hlasům při deseti abstencích. Pokud novou právní normu schválí prezident, vstoupí zákon v platnost od roku 2016.

Podle průzkumů se proti registrovaným svazkům stavějí dvě třetiny Estonců. Do čela odpůrců se postavil estonský fond Na podporu rodiny a tradic, podle jehož aktivistů registrované partnerství naruší morální základy estonské společnosti. Stoupenci zákona naopak tvrdí, že společnost se v jeho důsledku stane zdravější a tolerantnější. Zákon za určitých okolností povoluje registrovaným párům i adopci.

adidas superstar damen glitzer silber
FaLang translation system by Faboba