PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Po 30 letech aktivní homofobie opouští zimbabwský prezident Robert Mugabe, jehož vláda se kromě korupce a pozemkových reforem, vyznačovala také systematickým porušováním lidských práv, včetně práv LGBT komunity, prezidentské křeslo.

Boots

K rezignaci byl donucen svou vlastní stranou Zanu-PF, která mu výměnou za odchod zaručila plnou imunitu jak pro něj, tak i pro jeho manželku Grace Mugabeovou. Příslušný dokument podepsal zimbabwský prezident následující den ráno.

Slovy Mugabeho by samotný proces předávání funkce do rukou armády měl začít hned zítra. V Zimbabwe by tak mohlo skončit nebo alespoň být načas utlumeno období perzekuce sexuálních menšin.

Třicetileté kladivo na zimbabwské gaye a lesby

Robert Mugabe, druhý a zatím dosavadní prezident od roku 1980 dodnes, je znám svými otevřeně homofobními postoji. Terčem celosvětové kritiky se stal v roce 1995, když na každoročním Mezinárodním knižním veletrhu v Harare pronesl na adresu Asociace zimbabwských gayů a leseb následující:

„Nestačím se divit tomu, že krajně nechutné, amorální a mému svědomí slušného člověka odporující organizace, jako jsou tito buzeranti porušující zákony přírody a náboženskou morálku naší společnosti, musí mít své obhájce nejen po celém světě, ale i v samém centru naší vlasti.“

Další skandální výrok pronesl o dva týdny později na každoročních oslavách nezávislosti Zimbabwe:

„Degraduje to lidskou důstojnost. Je to proti přírodě a nelze vůbec diskutovat o tom, zda těmhle lidem dovolit chovat se hůř než psi a prasata. Pokud se psi a prasata takhle nechovají, proč by měli lidé začínat?! Máme svojí vlastní kulturu a tradiční hodnoty, které tvoří základní podstatu lidské existence, a které musíme velmi tvrdě ctít a hájit! Proč bychom se vůbec měli nechat přesvědčovat k akceptaci jednání, které je svojí povahou pod úrovní zvířat? Nic takového nikdy nedovolíme! Pokud někdo z vás přistihne kohokoliv, kdo se projevuje jako gay či lesba, potrestejte ho a předejte policii!"

Odpůrci Mugabeho režimu jsou přesvědčeni, že používá LGBT menšinu jako obětního beránka, aby odvrátil pozornost od korupce a ekonomických problémů, včetně hyperinflace, která vedla k náhradě místní měny americkým dolarem.

Zákony perzekuující lesby a gaye pocházejí z období Jižní Rhodesie. Kromě koloniálních ustanovení proti sodomii platí v Zimbabwe také Sekce 11 o kontrole a cenzuře veřejné zábavy zakazující dovoz, provoz, vývoz, tisk, publikaci, distribuci a držení „amorálních“ materiálů. V roce 2006 byly trestní zákony proti sodomii novelizovány tak, aby zahrnovaly i homosexuální projevy, včetně polibků nebo držení za ruce. Trestní zákony se týkají jak gayů, tak i leseb.

Jan Fiala (Charlie, PROUD)

Zdroje:
http://www.pinknews.co.uk/2017/11/20/anti-gay-leader-robert-mugabe-has-resigned-after-30-years-of-homophobia/
http://www.gaytimes.co.uk/life/92183/heres-where-the-world-currently-stands-on-lgbt-rights/

FaLang translation system by Faboba