Chorvatsko dalo poprvé do oběhu dětskou knížku s názvem „Má duhová rodina“ o gay a lesbických rodičích a dětech jimi vychovávaných. Publikace se uskutečnila ve Francouzském institutu, v chorvatském hlavním městě Záhřebu. Krátce poté bylo vyprodáno 500 kopií.
/Nike_7_1Jsme přesvědčeni o nezbytnosti boje za toleranci a respekt k odlišnostem, které jsou neoddělitelnou součástí všeobecně akceptovaných evropských hodnot,“ řekl zástupce francouzského velvyslanectví Guillaume Colin.
Boj s homofobní a transfobní diskriminací je jednou z klíčových priorit francouzské lidskoprávní politiky, a proto je mi ctí, že se právě naše ambasáda mohla podílet na publikaci této knížky,“ doplnil Guillaume Colin.
Ani by nás nenapadlo, že poptávka po první publikaci bude tak vysoká,“ řekl Daniel Martinovic z Asociace duhových rodin, která se na tvorbě brožury také podílela.
Autorem knížky je Ivo Segota, který se jejím prostřednictvím snaží informovat chorvatskou veřejnost o existenci duhových rodin.
Gayové a lesby můžou v Chorvatsku uzavřít životní partnerství od roku 2014. Zákon jim garantuje vesměs stejná práva a povinnosti jako mají manželé, vyjma společných adopcí a adopce dítěte partnera. Nicméně existuje institut tzv. poručenství, který umožňuje partnerovi rodiče mít k nevlastním dětem rodičovská práva a povinnosti, pokud s tím souhlasí druhý rodič. Prohlášení o poručenství životního partnera rodiče se činí před notářem.
Gay a lesbické manželství je v Chorvatsku ústavou zakázané od roku 2013, kdy se 65,87 % voličů vyslovilo v referendu pro ústavní zákon definující manželství jako svazek muže a ženy.
Životní partnerství má podporu u celé řady politiků, včetně těch konzervativních. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová sice odmítá gay a lesbické manželství, ale životnímu partnerství podporuje.
Odmítavý postoj k němu má naopak Željka Markičová z organizace „Ve jménu rodiny“, která stála v pozadí ústavního referenda o manželství. Životní partnerství je podle jejího názoru neústavní, protože se vlastně de facto jedná o gay a lesbické sňatky, pouze pod jiným názvem.
„Chorvatsko si sice obecně drží status otevřené a gay friendly země, ale mimo hlavní turistická centra doporučuji být víc ve střehu. Venkovské oblasti jsou v nahlížení na homosexualitu přeci jenom víc rigidní, což je důsledek vysokého vlivu místní katolické církve, která patří mezi hlavní odpůrce LGBT+ lidských práv. Vysokou míru sociálního konzervatismu v chorvatské společnosti dokázaly výsledky ústavního referenda o manželství, kdy byly téměř všechny župy „pro“ ústavní zákaz manželství gayů a leseb. Proti byly jenom dvě župy v pobřežní oblasti. “
Jan Fiala (PROUD)