PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Poprvé v historii registrovaného partnerství v ČR se výrazně snížil rozdíl mezi mužskými a ženskými páry, které do něj vstoupily.

Air Jordan 1 Retro High OG 'Rust Pink' 861428-101 For Sale

Ve 2. pololetí 2017 uzavřelo registrované partnerství 171 párů, z toho 91 mužských a 80 ženských. Mužské páry mají nyní před ženskými náskok o pouhých 11 párů.

Od července 2006, kdy můžou homosexuálové v ČR uzavřít registrované partnerství, byl vždy znatelně větší zájem ze strany mužských, než ženských párů. Jenom během první euforie do něj vstoupilo 177 mužských a 58 ženských párů. Jednalo se především o páry, které na tuto možnost čekaly desítky let.

K vůbec první změně tohoto trendu došlo po červnu 2016, kdy Ústavní soud zrušil zákaz adopce dětí registrovanými partnery.

Ihned ve 2. pololetí 2016 uzavřelo registrované partnerství 78 ženských párů, což je ve srovnání s rokem 2006, kdy obřadní síně zaplnilo prvních 58 zájemkyň, výrazně více. Nicméně ani muži nezůstali pozadu a o úřední svazek jich požádalo 110. Výrazný rozdíl mezi mužskými a ženskými páry však zůstal zachován.

Nejvíc partnerství ve středních Čechách

Mimo Prahu s více než desetinou české populace se ve 2. pololetí 2017 nejvíc partnerství uzavřelo ve Středočeském kraji (10 mužských a 11 ženských), následovaném Jihomoravským (11 mužských a 8 ženských).

Naopak nejméně partnerství se uzavřelo v Pardubickém kraji (3 mužská, žádné ženské) a na Vysočině (2 mužská, 1 ženské).

Celkový počet uzavřených registrovaných partnerství je 2818. Za období 2006-2017 požádalo o zrušení partnerství celkem 401 párů. Míra rozpadu registrovaných partnerství činí 14,23 %, což je výrazně méně oproti téměř 50 % rozvodovosti manželství.

Registrované partnerství není manželství
Registrované partnerství poskytuje gay a lesbickým párům a dětem, které vychovávají pouze omezená práva a povinnosti v porovnání s těmi, které mají manželé. Například partneři po sobě nemůžou brát pozůstalostní důchod a nevzniká jim společné jmění. Děti, které partneři vychovávají, trpí nejistotou v případě rozpadu vztahu – nemají automaticky nárok se vídat se s druhým rodičem (nebo prarodiči), nemají nárok na výživné atd. To je způsobené tím, že zákon zakazuje registrovaným partnerům společně osvojit dítě, nebo přiosvojit dítě druhého partnera.

Manželství pro všechny?

V současné době běží kampaň „Jsme fér“ usilující o otevření manželství pro gay a lesbické páry.

Tisková zpráva.

FaLang translation system by Faboba