Tchajwan, kde by měly být v souladu s rozhodnutím ústavního soudu od jara příštího roku legální sňatky gayů a leseb, hlasoval v referendu proti této změně, a naopak pro výlučnost manželství jako svazku muže a ženy.
Otázkou však zůstává, jak se k celé otázce postaví tchajwanský ústavní soud, který v květnu 2017 jasně deklaroval, že zakazovat gayům a lesbám uzavřít manželství je neústavní. Podle zpravodajů CNN neexistuje mezi tchajwanskými právními experty jasná shoda, do jaké míry má tamní vláda reagovat na výsledky referenda o něčem, co už bylo potvrzeno. Reportéři britského deníku The Guardian například řekli, že hlasování nebude mít žádný vliv na soudní rozhodnutí, a že LGBT+ Tchajwanci a Tchajwanky nakonec budou moct uzavřít manželství.
Co se týče tchajwanské politické reprezentace, tak tu teď čeká velmi složité rozhodnutí. Ústavní soud je toho názoru, že gayové a lesby mají ústavní právo na manželství, ale voliči zase naopak konstatovali, že nesouhlasí s otevřením instituce manželství i párům tvořeným dvěma muži, nebo dvěma ženami. Na čí stranu se tedy mají postavit?
„Pokud jde o mě, tak si myslím, že bylo velkou chybou vůbec uspořádat referendum o nálezu ústavního soudu, který by měl být brán jako konečné rozhodnutí. Pokud vím, tak ani v Rakousku se o to nepokusili, ačkoliv tam mají vládu, která s manželstvím pro všechny nesouhlas.“ (Jan Fiala)
Představitelka tchajwanské kanceláře Amnesty International Annie Huang řekla, že výsledek referenda je trpkou příchutí pro lidská práva na Tchajwanu a krokem zpět. „I tak si ale stojíme za tím, že láska a rovnost by měly být zachovány,“ potvrdila Huang.
Amnesty International také slíbila, že referendum nebude mít žádný vliv na případnou legalizaci registrovaného partnerství, ale že celkově vzato se rovnoprávnost gay a lesbických svazků s heterosexuálními oddálí.
(Jan Fiala)
https://www.pinknews.co.uk/2018/11/25/taiwan-same-sex-marriage/
nike