PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Ačkoliv je Mauricius obvykle řazen mezi africké země, v nichž je situace LGBT+ lidských práv poměrně uspokojivá, pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví je zde stále trestný. Zákony proti sodomii zděděné z dob britské kolonizace jsou nicméně vymáhány pouze zřídka, ale přesto jsou jakýmsi Damoklovým mečem nad mauricijskou LGBT+ komunitou.

Mauricijský LGBT+ aktivista Abdool Ridwan Firaas Ah Seek se z tohoto důvodu rozhodl napadnout ústavnost Sekce 250 mauricijského trestního zákoníku trestající ty, kteří se dopustí takzvané sodomie, až pětiletým vězením. První veřejné slyšení se uskutečnilo minulý týden a druhé je naplánované na únor příštího roku.

Ústavní žalobu podpořila mimo jiné také mauricijská lidskoprávní organizace Collectif ARc-En-Ciel (CAEC) zaměřující se na podporu sexuálních menšin. Představitelé CAEC varují především před stigmatizací LGBT+ komunity, která se z důvodu trestnosti praktikování homosexuálních styků bojí zúčastňovat testování na přítomnost viru HIV.

CAEC i Abdool Ridwan Firaas Ah Seek jsou optimističtí a věří, že mauricijský nejvyšší soud „zastaralé“ zákony proti sodomii zruší. Země, které byly v minulosti kolonizovány Britským impériem, mají zpravidla jedny z nejpřísnějších zákonů proti homosexualitě – tzv. Gross Indency Act. Některé už je zrušily prostřednictvím soudů (Indie) a jiné je naopak zpřísňují (Uganda).

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2019/12/03/activists-challenge-law-criminalizing-homosexuality-mauritius-young-queer-alliance/   https://www.pinknews.co.uk/2019/10/16/uganda-u-turns-kill-the-gays-bill-africa-death-penalty/

Adidas Yeezy shoes
FaLang translation system by Faboba