PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Zemanova cukrárna a kavárna je nejstarší stále fungující kavárna v Brně. Podnik byl otevřen v lednu 1937 a byl označován za nejrozsáhlejší, nejelegantnější a nejmodernější svého druhu ve městě. Nachází se v památkově chráněné funkcionalistické budově na Josefské ulici v Brně-střed.

Současná kreativní manažerka Kristýna Kyánková chce cukrárnu a kavárnu proměnit v prostor otevřený všem bez rozdílu. Podnik navštěvují hojně starší lidé. Právě jim byla určena první akce "Senior 21. století: Gayů a leseb se nebojí" věnovaná významným neheterosexuálním osobnostem filmu, divadelní kultury a sportu z Brna, která se v krásném funkcionalistickém interiéru konala 27. července 2022. Besedou provázela Dr. Andrea Jochmanová, divadelní historička, která kromě vědecko-výzkumné činnosti publikuje a pracuje na vzdělávacích pořadech pro veřejnost (zejména pro Knihovnu Jiřího Mahena), přednáší na Divadelní fakultě JAMU i v rámci U3V FF MU. Beseda je součástí iniciativy, která chce přiblížit heterosexuální a neheterosexuální vrstevníky a vrstevnice. Autorkami iniciativy jsou Jolana Novotná, zakladatelka seniorského programu PROUD z.s., a Barbora Veselá, která se profesně věnuje tématům spojeným s genderově citlivým vzděláváním a zastupuje brněnskou organizaci STUD, z.s. ve Výboru pro sexuální menšiny.


Zemanka

Jolana položila Kristýně několik otázek:


Jaká je tvoje motivace pořádat v Zemance akce zaměřené na LGBT* témata?
Já do Zemanovy kavárny přišla primárně proto ten prostor kulturně oživit. Sám o sobě už svou historií a designem má obrovskou přidanou hodnotu. Ale může působit, že Zemanka zamrzla v čase. Tuhle představu chci zbořit a přinést do ní nový vítr. Zemanka osladila život mnoha generacím a vsadím se, že stovkám osob různého vyznání nebo orientace. V jejích zdech se ukrývají silné vzpomínky. A silné vzpomínky určitě mají i neheterosexuální senioři a seniorky, které se v minulém režimu nemohly otevřeně přihlásit ke své orientaci bez postihu a veřejného odsouzení. Seniorky tvoří značnou část naší klientely a já vidím obrovský potenciál v tom s touto skupinou více pracovat. Povídat si, besedovat, pořádat čaje o páté a věnovat se tématům, která se seniory a seniorkami zatím nikdo moc neřešil. Proč? Protože senior 21. století se gayů a leseb nebojí! (název první besedy, kterou K. K. v Zemance pořádala).


Jaké máš v tomto směru plány?
Už jsem to trochu naťukla, ráda bych oživila tradiční „čaje o páté“, ale netradičním způsobem. Také bych ráda pokračovala v tématu odhalování známých, hlavně brněnských, kulturních osobností, které měly jinou orientaci a možná jsme to o nich ani nevěděli, se kterým přišla Andy Jochman (viz níže). Přijde mi, že tak nejlépe se ukáže ten osobní a lidský rozměr - někdo, koho známe nebo jsme znali, byl teplý? Jak to, že jsem to ani nepostřehla? Možná proto, že to nic nemění na tom, jaký je to člověk.


Nějaký čas jsi pobývala v Gruzii a dostala se do kontaktu s tamní LGBT* komunitou. Jaké sis z toho přivezla zpátky do Čech zážitky?
Když bych si měla představit, v jaké společnosti bych jednou ráda žila, vzpomínám na roky, které jsem strávila v Gruzii. Paradoxně je to silně ortodoxní země s konzervativní vládou, ale LGBT* komunita je tam neuvěřitelně silná a semknutá. Zatím jsem se nikde necítila tak přijatá, vítaná, neodsuzovaná, svobodná. Čím více času trávíte mezi lidmi všech možných „barev“, tím víc vám to přijde normální, zbavujete se předsudků a představ z médií nebo televize. Jsem přesvědčena, že hlavním hybatelem v odsuzování gayů a leseb je strach z neznámého. Poznejme se navzájem a určitě si více porozumíme

-------------------------------------------------------------

Důstojné stárnutí LGBTQ+ lidí v Česku

Podpora aktivit PROUDu směřujících ke zkvalitnění života LGBTQ+ stárnoucích lidí v Česku: sociální a zdravotní služby, osvětové projekty, školení profesionálů, výzkumná činnost, komunitní a mezigenerační akce, kulturní aktivity, komunikace s místní a státní správou.

Vaším darem umožníte pokračování a rozvíjení těchto aktivit. Proto budeme velice rádi za jakýkoliv, i drobný příspěvek.

Dar na aktivity pro důstojné stárnutí LGBTQ+ lidí

27159891596 6bee8b1909 z

 

FaLang translation system by Faboba