PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

V pátek 16 května, v předvečer Mezinárodního dne proti homofibii a transfobii, proběhl v pražském klubu Mecca třetí ročník slavnostního předávání cen za přínos LGBT komunitě bePROUD. Režii večera držel pevně a skvěle ve svých rukou Sergej Butko a spolu s moderátory Ester Kočičkovou a Jakubem Žáčkem dokázal s minimem prostředků vytvořit show, za kterou by se nemusela stydět ani mnohem větší akce se štědrým rozpočtem. Scénky jako ta s názvem Prase o házení perel sviním, která poukazovala na to, jak marná se někdy může zdát práce těch, kteří se snaží vnášet do společnosti více tolerance, nebo fiktivní předávání ceny známému politikovi, měly u diváků velký úspěch. To vše doprovázela pěvecká vystoupení Terezy Černochové a Kláry Vytiskové.

Ceny se původně měly udělovat v pěti kategoriích. Cenu bePROUD Zaměstnavatel roku bohužel nebylo komu udělit. Organizátoři doufají, že do příštího roku se situace změní. Přesto na začátku večera čekalo na stolku pět krabiček s cenami. V kategorii Celoživotní přínos byla oceněna práce dvou vyjímečných lidí - Dagmar Křížkové a in memoriam faráře Jiřího Štorka, kteří spoluzakládali organizaci Logos a koncem devadesátých let otevřeli dveře farnosti skupině věřících gayů a leseb. Cenu předala ombudsmanka Anna Šabatová. Tato cena byla speciální nejen tím, že oceňovala činy lidí, kteří prošlapávali cestu, kterou před nimi u nás nikdo nešel a pomohli tak mnoha lidem, zároveň také připomněla nedávné tragické úmrtí Filipa Havlíčka, který neunesl intoleranci svého okolí a spáchal sebevraždu. Jelikož se paní Křížková nemohla slavnostního večera zúčastnit, zastoupila ji její sestra Svatava Havlíčková, matka zesnulého Filipa.

Filipova maminka při přebírání ceny řekla: „Homofobie ve společnosti a v církvi je v takové míře, že jsem se rozhodla, že budu dělat vše, abych pomohla potlačit toto zlo a aby se vám všem žilo lépe,“ Silný proslov paní Havlíčkové se dotkl každého z hostů a skončil potleskem ve stoje, poděkovat přišli i zástupci Logosu.

Mediální cenu bePROUD získal Igor Chmela za ztvárnění policisty procházejícího coming-outem v seriálu Cesty domů TV Prima. Ocenění si velmi váží, bohužel se vzhledem k pracovním povinnostem nemohl dostavit a cenu přebral z rukou Ester Janečkové pan Ducký, který se seriálu stará o PR. V kategorii protiPROUD 2013, tedy anticeny pro člověka s nejvíce homofobními a transfobními názory byli hned tři favorité – psycholog Jeroným Klimeš, pan Semín z Akce D.O.S.T. a Petr Hájek, bývalý kancléř prezidenta Václava Klause. Jak prohlásil jednatel PROUDu Zdeněk Sloboda: "Bylo vlastně jedno koho vybereme, časem se jistě dostane postupně na všechny, protože jsou ve své činnosti aktivní a své názory zřejmě nezmění." Nakonec bylo rozhodnuto, že duhová cena prohřeje náruč psychologa Jeronýma Klimeše, který se velmi rád k tématu homosexuality vyjadřuje v médiích. Výherce se, jaké překvapení, pro ocenění nedostavil, ale zaslal alespoň email, ve kterém vyjádřil přání dostat raději fotovoltaický článek, který by se do jeho domácnosti hodil více a nezabíral místo zbytečně.  Cena mu byla uschována pro případ, že by změnil názor nebo se mu doma uvolnilo místo.

Hlavní kategorií večera byla však cena bePROUD Počin roku. Z pěti nominovaných byl vybrán počin skupiny dvaceti poslanců, kteří vloni podali návrh novely Zákona o registrovaném partnerství. Novela by umožnila adopci dítěte partnera tím druhým, nebiologickým rodičem. Za všechny cenu převzal Viktor Paggio. Téma novely je v tuto chvíli navíc velmi aktuální, brzy by měla být opět předložena.

Ceny bePROUD jsou udíleny jednou ročně a navazují na ceny Colour planet Janise Sidovského. Letos poprvé proběhly čistě v režii Platformy za rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), která usiluje o stejná práva pro všechny osoby bez ohledu na jejich sexuální orientaci či pohlaví.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (TZbePROUD-zaver.doc)TZbePROUD-zaver.doc78 kB
FaLang translation system by Faboba