PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

V sobotu 16. května, v předvečer Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii, proběhl již čtvrtý ročník slavnostního předávání cen za přínos LGBT komunitě bePROUD. Večer, který poprvé režíroval Lumír Olšovský, nenechal nikoho na pochybách, že jde o prestižní událost. Velký podíl na tom měly moderátorky večera Iva Lecká a Barbara Hasci, jejichž hlasy jsou známé z českého éteru. 

Dokázaly pozvednout nízkorozpočtový večer na velkolepou událost. Příjemným zpestřením bylo emotivní vystoupení zpěváka Honzy Bendiga a dam Míši Noskové a Elišky Ochmanové, které společně zazpívaly lesbický duet z muzikálu RENT.

Letošní ročník byl v mnohém přelomový. Například do „boje” o cenu bePROUD  Zaměstnavatel roku se zapojilo hned několik nadnárodních korporací zvučných jmen. Nakonec ji získala společnost AT&T Global Network Services Czech Republic s.r.o. Odborná porota své rozhodnutí odůvodnila takto: „Je patrné, že se jedné o velkou organizaci s dlouholetou tradicí a vícero pobočkami, která se tématice LGBT věnuje zejména z pohledu podpory diverzity“. Cenu předal Janis Sidovský.

V kategorii Celoživotní přínos byla oceněna dlouholetá práce paní Olgy Pechové. Ta se zaměřuje na diskriminaci v souvislosti se sexuální orientací a identitou. Angažuje se také v oblasti vzdělávání budoucích psychologů a psycholožek a kromě toho se snaží vytvořit důstojnější právní a společenský rámec života především trans osob. Cenu předala čestná předsedkyně Nadačního fondu Josefa a Petry Vavrouškových a členka správní rady Společnosti pro trvale udržitelný život Eva Vavroušková.

Mediální cenu bePROUD předala Jana Niklová. Získal ji seriál Až po uši z produkce HBO Česká republika, jež režíroval Jan Hřebejk. A zdůvodnění? LGBT vztahy, které jsou v příběhu vykresleny, nejsou nijak karikaturizovány. Pavla Brožková z PR oddělení HBO k tomu dodává: „Jsme naprosto nadšeni. Z každého ocenění máme radost, ale tohoto si obzvláště vážíme. Jsme rádi, že se podařilo nesklouznout ke stereotypu, jakým jsou občas LGBT charaktery vykreslovány.“

Tradičně byla udělena i duhová anticena: v kategorii protiPROUD 2014 „zvítězil“ farář Marián Benko. Ocenění získal za své homofobní výroky, které vyřknul na pohřbu Filipa Havlíčka, mladého gaye, který spáchal vloni sebevraždu.

Kategorií, na kterou všichni netrpělivěčekali, byla cena bePROUD Počin roku. Z pětice nominovaných byl vybrán projekt romské organizace ARA ART, jež uspořádala první workshop pro LGBT Romy. Cenu z rukou náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové převzal zakladatel organizace pan David Tišer.

V neposlední řadě se i vzpomínalo: a to na dlouholetého LGBT aktivistu Vladimíra Hrubého, mimo jiné bojovníka za přijetí zákona o registrovaném partnerství nebo zakladatele a moderátora prvního veřejnoprávního LGBT rozhlasového pořadu Bona Dea. Za jeho práci mu byla mimořádně udělena cena bePROUD za celoživotní přínos. Zemřel 6. 10. 2014 po dlouhé, težké nemoci.

Ceny bePROUD jsou udíleny jednou ročně a jsou organizovány Platformou pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) z. s., která usiluje o stejná práva pro všechny osoby bez ohledu na jejich sexuální orientaci či pohlaví.

FaLang translation system by Faboba