PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Dne 4.2.2014 schválil Evropský parlament zprávu o plánu EU proti homofobii a diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové identity. Pro hlasovalo 394 europoslanců, proti 174 a 72 se zdrželo hlasování. Jednotlivé členské státy EU by tedy měly do budoucna jednat tak, aby všichni jejich občané měli stejná práva bez ohledu na sexuální orientaci a gender.

Women Air Jordan 1 Mid "Crimson Tint" 852542-801 Pink White Online, Price: $88.58 - Air Jordan Shoes

Evropská unie je povinna bojovat proti diskriminaci při vymezování a provádění svých politik. Tato povinnost je naplňována prostřednictvím opatření pro boj s diskriminací na základě pohlaví, zdravotního postižení a v oblasti rovných příležitostí pro Romy. Nástroj pro boj proti diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové identity dosud neexistoval. Přitom průzkum ukazuje, že celých 47% LGBT+ osob zažilo během uplynulého roku nějakou formu diskriminace nebo obtěžování. Nejvíce pak trpěly lesbické ženy a příslušníci mladší generace.

Nutnost vzniku konkrétního plánu naznačuje i fakt, že v květnu 2013 požádalo o jeho vytvoření 11 členských zemí EU, od roku 2011 byla žádost přednesena desetkrát. Takzvaný „report Lunacek“ je plánem pro boj s homofobií a diskriminací na základě sexuální orientace a genderové identity a stanovuje základní rámec pro vytvoření takovéto komplexní politiky.

Čeští poslanci v Evropském parlamentu hlasovali různorodě. Pro schválení hlasovali převážně levicově orientovaní poslanci a sociální demokraté. Konzervativní část se hlasování zdržela, lidovci byli proti. Celkem vyjádřili jasný nesouhlas tři poslanci z České republiky.

Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu PROUD, která se zabývá tématy zrovnoprávnění LGBT+ osob v České republice tento krok vnímá jako pozitivní impuls k zlepšení pozice LGBT+ lidí v naší zemi. Gayové a lesby u nás sice mohou vstupovat do registrovaného partnerství, nemohou však adoptovat biologického potomka svého partnera. Navíc stále dochází k diskriminaci na pracovišti a ve vzdělávacích zařízeních. 

Celou zprávu naleznete zde:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A7-2014-0009&language=CS

FaLang translation system by Faboba