PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Seniorský program a jeho sítě a přátelé v době nouzového stavu (Covid 19) od 12. 3. do 17. 5. 2020

Ani Thajsko nezůstává, pokud jde o manželství pro všechny, pozadu. Aktivistky a aktivisté za práva tamní LGBT+ komunity získali jedinečnou příležitost mluvit s thajskými politiky o problémech, které způsobuje gay a lesbickým párům absence možnosti uzavřít sňatek. Informoval o tom magazín Chiangraitimes.com.

Air Max 270 Men

Nejen v Česku se Svatý Valentýn nesl v duchu kampaně za legalizaci manželství pro všechny páry bez ohledu na pohlaví, neboť láska je jenom jedna, a neexistuje žádná hetero nebo homo verze. I na opačné straně Zeměkoule usilují gayové a lesby o možnost svatby. Pří příležitosti oslav lásky si 11 peruánských gay a lesbických párů symbolicky vyměnilo prstýnky a vyzvalo k legalizaci manželství pro všechny v této jihoamerické zemi.

Katolické Peru platí za jednu z nejkonzervativnějších latinskoamerických zemí. Na rozdíl od sousední Kolumbie, Brazílie a Ekvádoru, který zavedl rovnost manželství teprve loni, neumožňuje gayům a lesbám stvrdit své soužití, a to ani prostřednictvím registrovaného partnerství. Pravidelná akce odehrávající se rok od roku v distriktu Miraflores, v peruánské Limě, na tuto nespravedlnost poukazuje se slogany „Láska nikoho nediskriminuje!“.

Mezi demonstranty byla i právnička Susel Paredesová a její choť Gracia Aljovinová, s níž uzavřela v roce 2016 sňatek v Miami. Obě ženy se momentálně soudí s peruánskou matrikou za uznání jejich zahraničního manželství. V rozhovoru s peruánským tiskem vyzvala Paredesová všechny své LGBT+ spoluobčany a spoluobčanky, aby vyšli s pravdou ven, a odvolávala se přitom slova Ježíše Krista: „Pravda osvobozuje!“.

V boji za rovné manželství by LGBT+ Peruáncům a Peruánkám mohla pomoci judikatura Meziamerického soudu pro lidská práva, podle něhož jsou všechny smluvní země Americké konvence o ochraně lidských práv povinné otevřít institut manželství všem párům bez ohledu na pohlaví. Že se výlučnost manželství jako svazku muže a ženy stává neudržitelnou, potvrdil i nález ekvádorského ústavního soudu, který nejenže ratifikoval rozhodnutí IACHR, ale dokonce zrušil i dřívější ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy.

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2020/02/18/peru-same-sex-marriage-equality-protest-catholic-latin-america-valentines-day/?fbclid=IwAR2b7Bgm3qytUjDuV7OvzZLds5NeqzrEbDgCI_Vpyhn1q1bCbovFTCwOZtM
https://www.jsmefer.cz/latinska_amerika
https://www.jsmefer.cz/ekvador_manzelstvi_pro_vsechny

Air Jordan 1

Situace se v Rusku pro gaye a lesby, jakož i celou LGBT+ minoritu, v celonárodním měřítku zhoršuje. Přijetí federálního zákona proti „homosexuální propagandě“ v roce 2013 sklízí své ovoce. Oběť nedávného útoku utrpěla otřes mozku a skončila v nemocnici. Její ústa byla natolik poraněná, že jí je museli zašívat. Informoval o tom Gaytimes.co.uk.

Air Force 1 Sage Low

Navzdory veškerým snahám vietnamské vlády ve vztahu k ochraně LGBT+ lidských práv, je stále mnoho vietnamských rodičů i pedagogů přesvědčeno, že být gayem, lesbou, bisexuálem nebo trans osobou je nemocí, a v tomto duchu vychovávají dokonce i děti a mládež. Informoval o tom nejnovější report Human Rights Watch (HRW).

Nike Air Jordan Retro 1 Red Black White - Buy Air Jordan 1 Retro (white / black / varsity red), Price: 53.55€ - Air Jordan Shoes

Je čas, kdy se země s křesťanskou tradicí připravují na svátky Vánoc. Křesťané slaví příchod Spasitele na svět. Narození.

Obraz jesliček, Jezulátka, Marie a Josefa nesu si v sobě od dětství. Mám ho s časem Vánoc spojený stejně silně jako jiné vánoční symboly. Moje rodina nebyla věřící, jako malé dítě jsem moc nerozuměla dění za tím obrazem. Mámu a dítě jsem ale vnímala intenzivně. Možná jsem se instinktivně o to dítě trochu bála, jako bych to byla já. Mělo kolem sebe sice zvířata, přicházeli k němu lidé s dary, ale přeci jenom chlév nebylo místo, které jsem měla s čerstvě narozenými dětmi spojené. Pak jsem začala rozum brát, dozvěděla se víc o tradici křesťanských Vánoc. Obraz matky s dítětem, Josefa, zvířat dostal nový rozměr. Matka s dítětem ale zůstaly ústředním motivem. Spolehnutí se na mateřskou lásku, jinakost dítěte, Josef, zvířata a všichni kolem, kteří je i tak chrání a oslavují.

A tak – ať chci nebo nechci – mám tenhle symbiotický obraz ohrožení i bezpečí spojený i se svojí mámou. Jmenovala se Marie, babička ji tak pojmenovala asi proto, že se narodila 15. srpna, kdy se slaví nejdůležitější mariánský svátek – slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Vím, že moje máma prožívala úzkost, výčitky svědomí, že měla o mě strach, když jsem jí řekla, že jsem lesba. Zůstala ale mámou, věrnou jménu Marie. Přijala mě i můj život, jaký byl. Trápení ale kvůli tomu měla.

Hodně si proto vážím všech matek (a otců, biologických i jiných, jako Josef byl), kteří své děti nezradili, přijali je, jaké jsou, oslavili jejich narození, stáli vedle nich, i když jejich cesta nebyla cestou většiny.

Chtěla bych proto, na závěr roku, který byl z pohledu práv LGBT+ lidí hodně intenzivní, poděkovat speciálně jednomu člověku, který mi hodně v práci na seniorském programu PROUDu pomáhal a pomáhá - Dáše Lavrenčíkové.

Dáša je máma. Její syn je gay. Dáša za svým synem stojí. A nejenom za ním.

Seznámila nás spolu naše společná kamarádka z Rokytnice v Orlických horách. Bylo to krátce poté, co Dáša vystoupila, na konci roku 2018, z KDU-ČSL, protože nesouhlasila s politikou strany vůči neheterosexuálním osobám ohledně manželství a tzv. tradiční rodiny.

Jolana Lavrencikova
Dáša pracuje jako vedoucí pečovatelské služby v Rokytnici v Orlických horách. Vystudovala speciální pedagogiku na UK v Praze. Za nejdůležitější ve své práci, ve školství i v sociálních službách, považuje prosazování etiky a morálky, na které zakládá svůj přístup k lidem. Spolupracuje jako dobrovolnice s terénním hospicem Setkání v Rychnově nad Kněžnou, prosazuje tematiku LGBT+ stárnutí v Královéhradeckém kraji. Pracovala jako expertka MPSV na zavádění standardů kvality sociálních služeb do praxe. Mnoho, mnoho dalšího toho dělá.

Od doby, kdy se známe, mi pomáhá s programem LGBT+ stárnutí. Letos třeba vyšlo pokračování jejího článku pro časopis Sociální služby o LGBT+ seniorech a seniorkách. Besedovala s námi v Životě 90 na Prague Pride o LGBT+ stárnutí z hlediska sociálních služeb na malém městě. Bez ní by se neuskutečnila hojně navštívená a úspěšná beseda o LGBT+ stárnutí v Kostelci nad Orlicí. Popravdě – neznám nikoho jiného z malého města v horách, kdo by něco podobného dělal. A od nikoho mi nechodí maily s duhovou vlaječkou v podpisu a připomenutím, že sociální služby v Rokytnici jsou přátelské k LGBT+ lidem.

Dášo, děkuju. A víš, že jsi mojí mámě trochu podobná?

Jolana

Jolana Novotná, koordinátorka seniorského programu PROUD z.s.

Nike

Francouzský Senát přijal návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který zpřístupňuje svobodným ženám a lesbickým párům umělé oplodnění. Jedná se o jednu z klíčových sociálních reforem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom zpravodajská agentura Reuters.

Nike Air Force 1 Shadow Pale Ivory/Celestial Gold-Tropical Twist

Ačkoliv je Mauricius obvykle řazen mezi africké země, v nichž je situace LGBT+ lidských práv poměrně uspokojivá, pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví je zde stále trestný. Zákony proti sodomii zděděné z dob britské kolonizace jsou nicméně vymáhány pouze zřídka, ale přesto jsou jakýmsi Damoklovým mečem nad mauricijskou LGBT+ komunitou.

Mauricijský LGBT+ aktivista Abdool Ridwan Firaas Ah Seek se z tohoto důvodu rozhodl napadnout ústavnost Sekce 250 mauricijského trestního zákoníku trestající ty, kteří se dopustí takzvané sodomie, až pětiletým vězením. První veřejné slyšení se uskutečnilo minulý týden a druhé je naplánované na únor příštího roku.

Ústavní žalobu podpořila mimo jiné také mauricijská lidskoprávní organizace Collectif ARc-En-Ciel (CAEC) zaměřující se na podporu sexuálních menšin. Představitelé CAEC varují především před stigmatizací LGBT+ komunity, která se z důvodu trestnosti praktikování homosexuálních styků bojí zúčastňovat testování na přítomnost viru HIV.

CAEC i Abdool Ridwan Firaas Ah Seek jsou optimističtí a věří, že mauricijský nejvyšší soud „zastaralé“ zákony proti sodomii zruší. Země, které byly v minulosti kolonizovány Britským impériem, mají zpravidla jedny z nejpřísnějších zákonů proti homosexualitě – tzv. Gross Indency Act. Některé už je zrušily prostřednictvím soudů (Indie) a jiné je naopak zpřísňují (Uganda).

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2019/12/03/activists-challenge-law-criminalizing-homosexuality-mauritius-young-queer-alliance/   https://www.pinknews.co.uk/2019/10/16/uganda-u-turns-kill-the-gays-bill-africa-death-penalty/

Adidas Yeezy shoes

V souladu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se za rodinu nepovažují pouze vztahy založené na manželství, které v ČR mohou zatím uzavřít pouze muž a žena, nýbrž i další rodinná uspořádání. Potvrdil to například v několika klíčových rozsudcích, z nichž nejzásadnější byla kauza Oliari a další proti Itálii. Informoval o tom Rosemont International.

Nike Air Force 1 Shadow Pale Ivory/Celestial Gold-Tropical Twist

Uganda má spolu s dalšími bývalými britskými koloniemi v Africe jedny z nejpřísnějších zákonů proti homosexuálním praktikám, což podle některých lékařských expertů zhoršuje situaci týkající se pandemie HIV/AIDS. Serge Paul Eholié z Pobřeží slonoviny, Keletso Makofane z Harvardu, James G. Hakim ze Zimbabwe a Kenneth Ngure z Keni proto vydali minulý měsíc zprávu týkající se stávajících zákonů proti sodomii, jakož i snah o jejich zpřísnění známých pod názvem "Kill the Gays Bill".

Nike Air Force 1 Low Barely Volt/Black-White For Sale

FaLang translation system by Faboba