PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
 • Logo ILGA Europe
 • Logo Open Society Foundations
 • Logo Velvyslanectví USA v Praze
 • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

vzdělávání

PROUD usiluje o rovnoprávnost pro všechny lidi v naší společnosti i bez ohledu na sexualitu nebo genderovou identitu. V moři předsudků, stereotypů a dlouhodobé diskriminace je vzdělávání a osvěta logickou cestou k pozitivnějšímu postoji české společnosti vůči LGBT+ lidem. Proto se jedna celá sekce věnuje právě vzdělávání. Naší hlavní prioritou je systematická práce na odbourávání homo- bi- a transfobie vůči dětem a mladistvým, ale obecně chceme podpořit kritické myšlení a posuzování informací z druhé ruky i u společnosti jako takové. Zároveň cítíme závazek věnovat se co největšímu spektru relevantních témat.

Naše Duhové semináře (dříve nabízené jako „Duhová výchova“) jsou nyní součástí projektu Neviditelné menšiny. Ten je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz. Proto můžeme semináře nabízet až do konce března 2016 zcela zdarma. Hlavním cílem Duhových  seminářů je seznámit moderní základní a střední školu, jejich studující i vyučující, budoucí odborníky i odborníky z řad pedagogů a sociálních pracovníků  se životem LGBT+ osob a s proměnami a důvody, proč máme tendenci někoho do skupiny tzv. genderových menšin zařazovat a někoho ne. Dosud běžně realizovaná sexuální výchova se zpravidla úzce zaměřuje na sexuálně-hygienická a zdravotní témata, třebaže lidská emocionalita a sexualita jsou fenomény mnohem složitější, prostupující běžné životy dospělých stejně jako životy dospívajících. Sociální, historické a kulturní aspekty romantického života, které jsou zdrojem našich identit, se stejně tak snadno mohou stát pramenem mnohých stereotypů, nepochopení, marginalizace, diskriminace či přímo šikany. Příčiny těchto problémů vedoucích k stigmatizaci nebo exkluzi dotčených studujících, jsou příliš často pro ostych opomíjeny nebo i záměrně přehlíženy.

Témata týkající se LGBT+ lidí jsou proto ve všech našich dílčích projektech zasazena do širšího rámce, a tak otevírají například následující oblasti: co je to normalita, z čeho pramení diskriminace, jak se naše společnost historicky mění a jak se mohou v různých kulturách lišit pojetí toho, co my vnímáme jako přirozené a jednoznačné. Semináře pomáhají vyslechnout
a pochopit své spolužáky, spolužačky a šířeji i poznat svět, ve kterém žijeme. Toto poznání je vhodné všeobecně pro prevenci rizikových jevů, jako je homofobní nebo transfobní šikana. Naše aktivity každým rokem rozšiřujeme.

V současné době vedle již klasické nabídky vzdělávacích seminářů (Duhové vzdělávání) nabízíme ve spolupráci s organizací Jules a Jim certifikovaný preventivní seminář (Duhová prevence), dále školení pro sociální pracovníky a pracovnice a pro budoucí vyučující nebo celonárodní výzkum k prevence homofobie a šikany. Všechny potřebné informace se dozvíte na www.duhoveseminare.cz nebo na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

♣ Duhová příručka pro vyučující

Jak přispívat k bezpečnému a zdravému klimatu v prostředí školy na příkladu prevence homofobní šikany. Vydala Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. (PROUD) v Praze., 2016 | Příručka ke stažení zde.

♣ České školy pod lupou: Výzkum homofobie a transfobie na školách

Výzkumná zpráva shrnuje zjištění z výzkumu fenoménů homofobie a transfobie na českých školách a procesů, jak se s nimi ve školním prostředí vypořádat. Vydala Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. (PROUD) v Praze., 2016 | Zpráva ke stažení zde.

naše články k tomuto tématu:

 • Poznáním proti homofobii a transfobii

  I takto by se dal nazvat hlavní cíl Duhových seminářů, vzdělávacího projektu Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), z.s. Projekt má zbrusu nové

  ...
 • Prague Pride 2016 očima PROUDu

  Šestý ročník festivalu Prague Pride je úspěšně za námi. A PROUD na něm samozřejmě nemohl chybět. Stejně jako v předchozích letech tak i letos byl PROUD pořádně vidět a slyšet nejen v sobotním průvodu, ale také coby pořadatel debaty,

  ...
 • Skončil projekt Neviditelné menšiny

  V ůterý 29. 3. 2016 proběhla tisková konference k příležitosti ukončení projektu Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. Neviditelné menšiny – zviditelnění

  ...
 • České školy pod lupou

  Ve středu 27. 1. 2016 proběhla v Galerii Langhans v Praze tisková konference k prezentaci výstupů z projektu České

  ...
 • Získali jsme akreditaci!

  S radostí oznamujeme, že jsme získali akreditaci od MPSV na školící kurz pro sociální pracovníky a pracovnice "Úvod do problematiky LGBT osob a sociální práce".

  ...
FaLang translation system by Faboba